Urodziła się w 27 tygodniu ciąży. Już na starcie musiała pokonać wiele trudności. Dzięki fachowej opiece medycznej i długim pobycie w szpitalu mogła wrócić do domu, do swojej starszej siostry. Jednak ze skutkami przedwczesnego porodu zmaga się do dnia dzisiejszego, gdyż cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Objawia się to spastycznością zwłaszcza w kończynach dolnych. Amelia jest niepełnosprawna ruchowo.
Tuż po narodzinach Amelki, mamie dziewczynki nie było łatwo. Ciąża przebiegała prawidłowo. Miała urodzić zdrowe dziecko. Jednak los zdecydował inaczej i w jednej chwili jej maleńka córeczka leżała w inkubatorze. Mnóstwo kabli i rurek, wokół aparatura medyczna podtrzymująca kruche życie. Taki widok ukochanego dziecka rozdzierał matczyne serce.
Amelia jest regularnie rehabilitowana. Efekty ćwiczeń, które wykonuje są bardzo duże. Prowadzona chodzi, robi postępy w przemieszczaniu się przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego (czwórnogi).
Dziewczynka w marcu tego roku przeszła kosztowny zabieg metodą Ulzibata. Operacja polegała na przecięciu wybranych włókien mięśniowych przy użyciu specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi chirurgicznych (mikrofibrotomy). Punktowe nacinanie skóry i włókien mięśniowych powoduje mniejszy uraz tkanki oraz niewielkie krwawienie,a blizny są słabo widoczne. Dzięki fibrotomii możliwe było zniwelowanie przykurczy i wyrównanie napięcia mięśniowego, co z kolei spowodowało zwiększenie zakresu ruchu w kończynach i swobodę ruchu w całym ciele. Po operacji różnica jest ogromna, ale sama operacja to dopiero początek. Amelka wymaga regularnej, systematycznej rehabilitacji, co wpłynie na dalszą poprawę funkcji motorycznej oraz zwiększenie samoobsługi i samodzielności dziecka.
Po zabiegu Amelka dostała dodatkowej motywacji do pracy. Bardzo chętnie i z pełnym zaangażowaniem podchodzi do zadań jakie stawiają przed nią rehabilitanci. Jest dzielną i sumienną pacjentką. Swoją postawą daje mamie nadzieję na to, że w przyszłości będzie mogła samodzielnie funkcjonować.
Mama Amelii prosi o pomoc w zgromadzeniu środków, dzięki którym zapewni córeczce 2-letnią, systematyczną rehabilitację.
– Sama wychowuję dwoje dzieci, Amelkę i Wiktorię. Mąż opuścił rodzinę siedem lat temu. Nie interesuje go los naszych dzieci, nie kontaktuje się z nimi. Jest mi bardzo ciężko. Wykorzystuję wszelkie możliwe działania, które mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania mojej córki. Środki którymi dysponuję nie wystarczają mi na pokrycie kosztów leczenia Amelki – mówi Pani Marzena.
Przed Amelką dużo pracy. Chcielibyśmy utrzymać obecną częstotliwość rehabilitacji, ale wymaga to sporego nakładu finansowego. Mama dziewczynki nie jest w stanie sama opłacić kosztownych ćwiczeń.
– Po zabiegu już widać różnice w sposobie funkcjonowania mojej córeczki. Prezentuje zdecydowanie swobodniejszy ruch. Amelia uczęszcza na zajęcia fizjoterapeutyczne, jednak ich zakres nie jest wystarczający dla jej potrzeb. Regularna, systematyczna i odpowiednio dobrana stymulacja poprzez rehabilitację, przynosi efekty. Nadal kontynuowana umożliwi dalszą poprawę rozwoju psychoruchowego mojej córeczki, co korzystnie wpłynie na jej adaptację w życiu społecznym oraz prawidłowe funkcjonowanie w późniejszym okresie życia z szansą na jego usamodzielnienie.
Chcę zapewnić mojemu dziecku jak najlepszy start w dorosłość, dlatego bardzo proszę Państwa o pomoc.
Fundacja Lepszy Los
Ul. Geodetów 50
07-200 Wyszków
Pekao S.A.
17 1240 5631 1111 0010 7760 9231
Tytuł: 0102 Darowizna na rehabilitację Amelii Bukowskiej
Wpłaty walutowe
Rachunek Euro: 79 1240 6335 1978 0010 8211 9208
SWIFT: PL79124063351978001082119208
IBAN: PKOPPLPW79124063351978001082119208